Madison County Fair: Special awards

0
148

(Posted July 19, 2018)

Winners of special awards and contests at the 2018 Madison County Fair are as follows:

Fair Royalty

Princess attendant–Callie Jenkins, Born in a Barn 4-H Club;

Princess–Kayden Warnock, Helping Hands Happy Hearts 4-H Club;

Queen’s first attendant–Skylar Stewart, Mud Run Hustlers 4-H Club;

Queen–Whitney Stires, Speedy Spurs Livestock 4-H Club; and

King–Ben Shuler, Starlight Riders 4-H Club.

Specie Ambassadors

Poultry–Bryanna Dodds, Dirty Boots and Shiny Belt Buckles 4-H Club;

Rabbits–Madison Shaw, Double L II 4-H Club;

Special Interests–Jacqui Lauer, County Conservation Club 4-H; and

Equine–Savannah Garverick, Exclusively Equine 4-H Club.

Memorial  and Scholarship Awards

Harry Campbell Memorial Award for Outstanding Rabbit Exhibitor–Katie Hill, Country Bunch 4-H Club;

Debbie Leach & Lori Waldnig Memorial Award for Outstanding Equine Exhibitor–Amber Fullen, Exclusively Equine 4-H Club;

Mark Warner Memorial Outstanding Goat Exhibitor Award–Brooks Barber, Fairfield Rascals 4-H Club;

Steve Brock Memorial Award for Outstanding Dairy Exhibitor–Lexie Fansler, Beginners to Winners 4-H Club;

Small Animal Essay Contest in memory of Leila Campbell–Amber Fullen, Exclusively Equine 4-H Club;

Bob Clawson Scholarship Award–Serenity Kirts, Monroe Winners 4-H Club;

Madison County 4-H Advisory Committee Scholarship Awards–Serenity Kirts, Monroe Winners 4-H Club, Joy Fetherolf, Exclusively Equine 4-H Club.

Premier Exhibitors

Youths participating in the premier exhibitor contest earned points for taking part in skillathons, showmanship, market shows, the livestock judging contest and other activities. Those with the most points at the end of fair week won.

Rabbit–Marissa Osterloh, Country Bunch 4-H Club;

Poultry–Cade Smith, Helping Hands Happy Hearts 4-H Club;

Dairy–Olivia Finke, Born In A Barn 4-H Club;

Beef Market–Macy Burchett,  Madison-Plains FFA;

Beef Breeding–Gabriel Garrison, Speedy Spurs Livestock 4-H Club;

Swine Market–Haylee Henry, Speedy Spurs Livestock/Madison-Plains FFA;

Swine Breeding–Haylee Henry, Speedy Spurs Livestock/Madison-Plains FFA;

Goat Market–Garrett Monnin, Beginners To Winners 4-H Club;

Goat Breeding–Brooks Barber, Fairfield Rascals 4-H Club;

Sheep Market–Dalton Cunningham, Madison-Plains FFA; and

Sheep Breeding–Dalton Cunningham, Madison-Plains FFA.

Livestock Judging Contest

Overall junior winner–Kenna Seaburn, Speedy Spurs Livestock 4-H Club;

Overall intermediate winner–Allison Petee, Green Range 4-H Club;

Overall senior winner–Macy Burchett, Madison-Plains FFA; and

Overall Top Livestock Judging Competitor–Macy Burchett, Madison-Plains FFA.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.