GCST swimmers make a splash

The following Southeast area members of the Greater Columbus Swim Team of Ohio performed well at the Ned Reeb Memorial "Last Ditch" Invitational, held Feb. 1-3 at Columbus Academy (10 teams participated with 387 athletes):

Canal Winchester

•Boys 13 & Over – Eamon Cleary – 3rd 100 IM


Pickerington

•Girls 8 & Under – Kelsey Morgan – 2nd Free, 1st 50 Breast, 1st 50 Back, 1st 100 Breast

•Boys 8 & Under – Mason Gibson – 3rd 50 Free, 1st 50 Breast

•Boys 9-10 – Major Belli – 3rd 100 IM, 3rd 200 Free, 3rd 100 Fly, 2nd 50 Breast, 3rd 100 Free, 3rd 50 Back, 3rd 100 Breast, 3rd 200 IM

•Girls 11-12 – Morgan Belli – 1st 200 IM, 1st 50 Fly, 1st 100 Back, 1st 50 Breast, 1st 100 IM, 2nd 100 Breast, 3rd 50 Free, 1st 50 Back  

•Girls 13 & Over – Jennifer Whetstone – 3rd 50 Breast  

•Boys 13 & Over – Patrick Kelly – 1st 200 Breast, 2nd 100 Back, 1st 100 Free, 1st 100 Breast, 2nd 1650 Free  

Team relay results

•Girls 10 and Under 200 Medley Relay (2rd) Place; Lily Green (Columbus), Sidney Martin (Reynoldsburg), Morgan McCaffterty (Reynoldsburg), Anya Kone (Bexley)

•Girls 11-12 200 Medley Relay (1st) Place Morgan Belli (Pickerington), Andee Cottrell (Reynoldsburg), Maddie Martin (Reynoldsburg), Amina Kone (Bexley)

•Girls 11-12 200 Medley Relay (3rd) Ashley Stewart (Pickerington), Meghan Wilson (Galena), Kasey Pastor (Canal Winchester), Annie Devaney (Gahanna)

•Girls 13 & Over 200 Medley Relay (1st) Annie Lee (Gahanna), Nora Steele (Bexley), Brittany Pease (Marysville), Jennifer Whetstone (Pickerington)

•Boys 9-10 200 Medley Relay (3rd) Patrick McCafferty (Reynoldsburg), Andrew Wilson (Galena), Patrick Lawrence (Reynoldsburg), Major Belli (Pickerington)

•Boys 11-12 200 Medley Relay (1st) Vincent Canini (Canal Winchester), Erikk Paakanen (New Albany), Nick Spargrove (Columbus), Sean Spargrove (Columbus)

•Boys 13 & Over 200 Medley Relay (1st) Zach Poltor (Columbus), Michael Dreisbach (Grove City), Patrick Kelly (Pickerington), Michael Patterson (Columbus)

•Boys 13 & Over 200 Medley Relay (3rd) Mario Prestifilippo (Pickerington), Eamon Cleary (Canal Winchester), Edward Huekel (Reynoldsburg), Zach Cooke (Westerville)

•Girls 8 & Under 200 Free Relay (3rd) Anita Green (Columbus), Jessica Vozastrow (New Albany), Rhea Gupta (Gahanna), Kassidy Pastor (Canal Winchester)

•Girls 9-10 200 Free Relay (1st) Lily Green (Columbus), Sidney Martin (Reynoldsburg), Morgan McCafferty (Reynoldsburg), Anya Kone (Bexley)

•Boys 9-10 200 Free Relay (2nd) Major Belli (Pickerington), Patrick Lawrence (Reynoldsburg), Andrew Wilson (Galena), Gabe Whitaker (Westerville)

•Girls 11-12 200 Free Relay (2nd) Amina Kone (Bexley), Morgan Belli (Pickerington) Ashley Stewart (Pickerington), Madison Martin (Reynoldsburg)

•Girls 13 & Over 200 Free Relay (3rd) Kim Farinacci (Powell), Brittany Pease (Marysville), Alanna Paynter (Westerville), Paige Martin (Reynoldsburg)

•Boys 13 & Over 200 Free Relay (1st) Patrick Kelly (Pickerington) Nick McKinley (Reynoldsburg), Austin Kobbeman (Columbus), Zach Poltor (Columbus)

Previous articleWestside woman finds strength with transition center
Next articleLetters to the editor

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.